Vineri, 05 Octombrie 2018 14:26

Donaţie din partea Asociatiei copiilor nascuti prematuri din Moldova "Vitae"

(0 voturi)

În IMSP Spitalul Clinic Municipal de Copii nr.1 anual beneficiază de tratament în condiţii de staţionar circa şapte mii de pacienţi. Marea majoritate din copii (cca 85%) se internează în primele 3 zile de la debutul bolii, în stare gravă sau foarte gravă, având indicaţii pentru asistenţa medicală în staţionar.

Cauzele, pentru care se spitalizează copii, sunt afecțiunile respiratorii, care necesită monitorizare medicală continuă, dar unele din ele terapie inhalatorie prin nebulizare.

Mulţumim doamnei Aza Onica pentru donaţia a 4 aparate pentru nebulizare , care au fost repartizate în secţiile clinice din cadrul spitalului.

Citit 93 ori Ultima modificare Miercuri, 17 Octombrie 2018 12:46